Novinky

MOLDAUSIEGER 2016

EMMO Framato Rolau - VA 1

Úplně na závěr letošní sezóny, v malé republice Moldávii, v jejím hlavním městě Kišiněvě, na hranici s Rumunskem a Ukrajinou se uskutečnila jejich Klubová výstava NO, která se pořádá vždy v součinnosti se Svazem chovatelů NO na Ukrajině. Tato výstava je zároveň vzpomínkou na dlouholetého prezidenta ukrajinského klubu NO, jeho zakladatele a člověka, který ho přivedl do členství ve WUSV, pana G. Severina, proto je také v samém závěru sezóny poměrně silně obsazena a sjedou se zde chovatelé ze všech okolních zemí, blízkých i vzdálených, uctít jeho památku. Přestože sama Moldávie není z hlediska chovu NO nikterak silná, klub NO vedou lidé silně zanícení pro věc a nadšení pro chov tohoto plemene. To je na první pohled vidět i záhy po příjezdu, kdy je jasně patrné, kolik úsilí je stálo takto precizně připravit uvedenou akci, velmi důstojně oslavit svátek německých ovčáků ve své zemi a velkou měrou i přispět k velice masívní propagaci plemene v této republice. Na výstavu dorazilo 180 zvířat se svými vystavovateli, z valné většiny ze zahraničí a na výstavu byl pozván jako rozhodčí pan Frank Goldlust (SV) z Německa, majitel chovatelské stanice „vom Frankengold“, kterého samotného udivilo, že tak malá země pořádá takhle kvalitně obsazenou a prestižní výstavu. Figuranti přijeli z Ukrajiny a nebyli to žádní začátečníci, nýbrž ti stejní, kteří figurovali mistrovství světa v Kyjevě před pár lety. Celá akce se uskutečnila na nádherném travnatém hřišti fotbalového stadionu, s přilehlými parkovacími plochami, za doprovodného programu, který průběžně doplňoval celý průběh výstavy. Nutno podotknout, že uvedená výstava je vždy pořádána právě ve dnech slavností vína, jehož produkcí je Moldávie světově proslulá. Proto průběžné ochutnávky a konzumace všech možných druhů vín, vinných hroznů a ovoce byla po dobu konání akce zdarma. Tato skutečnost určitě taktéž nemalou měrou přispívá k obsazenosti a oblíbenosti této výstavy každým rokem více a více. V sobotu večer se v obrovském sále v centru města konal oblíbený a tradiční banket, kde se stoly pod jídlem a pitím jenom prohýbaly a obsluhující personál byl v jednom kole, protože samozřejmě takto velkoryse pojatý banket sestával například z hlavního jídelníčku o pěti chodech, nemluvě o tom, co již bylo naservírováno na stolech a průběžně doplňováno. Jediné, k čemu se podobný banket u nás dá přirovnat, tak mne napadá pouze nějaká velkolepá svatba se stopadesáti hosty. Bohatým doprovodným programem večera provázel konferenciér a nechyběl ani taneční soubor spoře oděných tanečnic břišních tanců, které průběžně dostávaly účastníky do varu a osobně přicházeli mezi ně a zvaly k tanci na parketu. Prostě mumraj celý večer až do pozdních hodin a jak se patří. Trochu mi bylo smutno, když jsem si vzpomněl na společenské večery na našich klubovkách v posledních letech, ve srovnání s tím, jak se baví tihle lidé u sebe doma, přestože se tady sjeli všichni účastníci ze všech možných koutů světa.

V neděli ráno ale všichni již disciplinovaně nastupovali v 8 hodin na zkoušku povah, která zahajovala denní program a byla samozřejmě součástí posuzování tříd pracovních. Obrany samotné, ať už je to v Rusku, Bělorusku, Ukrajině, Pobaltí apod. jsou nastaveny přesně dle německého vzoru, podle kterého se provádí na Siegerschau, tzn. že pes musí jít na přepad do makety volně u nohy. Výběrovou třídu může pes obdržet pouze tehdy, jestliže splní všechny podmínky obrany a zároveň pouští na povel. Zúčastnili jsme se této krásné a naší poslední zahraniční výstavy v sezóně 2016 pouze s jedním zvířetem, ve třídě pracovních psů, které se zúčastnilo celkem 18 jedinců a po absolvování obran jich bylo 15 nakonec i předvedeno.

EMMO Framato Rolau byl vyzván ihned po statice na prvním místě a na tomto místě i celou výstavu dokončil a obdržel titul VA 1, což je skutečně velice zdařilý závěr uplynulé výstavní sezóny 2016. Smekám před tímto psem, který po smutných zkušenostech z německého Siegerschau, absolvoval ještě další tři klubové výstavy v řadě za sebou. Za měsíc a půl strávil doma pouze 8 dní, zbytek na cestách a v přívěsném vozíku. Najezdil dohromady asi 12.000 km a např. jednou dokonce musel po 24 hodinách cesty rovnou nastupovat na obrany, vzhledem k našemu zpoždění při přepravě. Pes se stravoval a bydlel neustále na cestě v přívěsu, v permanentně dobré náladě a při chuti, ve vynikající psychické pohodě a navíc se na všech absolvovaných výstavách fantasticky prezentoval v pohybu. Už jenom za tohle všechno si ten svůj druhý titul VA plně zasloužil. Ještě musím na závěr samozřejmě poděkovat celému Teamu Framato Rolau, který se zúčastňoval na všech expedicích v tomto roce. Zvláštní dík si zaslouží nepochybně Lena Makeyeva, která letos všechny naše psy naprosto bezchybně odvodila a prezentovala na výstavách a také Karel Ehl, který pomohl odšoférovat nemálo kilometrů a byl velmi platným členem celého realizačního teamu.

EMMO Framato Rolau – třída pracovní psi: VA 1

Video - Obrana: https://www.youtube.com/watch?v=7OMW7EArf5Y