Novinky

Klubový pohár Běloruska - 2018 (1)

 

Aby toho nebylo málo za sebou, když byla předtím přes léto tak veliká prodleva, tak tedy vzápětí po pondělním návratu ze slovenské klubovky, kdy jsme doma jen tak zlehka za tři dny pookřáli, vyřídil jsem nejnutnější agendu, která se mi nakupila na stole v kanceláři a už jsme opět balili a připravovali se ke čtvrtečnímu odjezdu na další velkou výstavu, pro nás již v tomto kalendářním roce poslední. Jednalo se o Klubový pohár Běloruska, pořádaný každoročně ve městě GOMEL, ve vzdálenosti cca 1.700 km od Karlových Varů, téměř na konci této země, kousek od hranice s Ruskou federací.
Cesta by nebyla to nejhorší na této expediční výpravě, protože přes Německo, Polsko i Bělorusko jsou vesměs celkem výborné silnice, hustě lemované tankovacími stanicemi s odpočívadly a restauracemi, včetně míst pro venčení psů. Nejvíce nás ale vždy odrovná čekací doba a odbavení na hranicích mezi Polskem a Běloruskem, při výjezdu a poté při vjezdu ze Schengenského prostoru. Veterinární a celní předpisy jsou ubíjející a je třeba se v tomto dokonale orientovat a vyznat, protože např. pouze datování jednotlivých očkování, vystavení pasů, čipů apod. má svoji posloupnost a nedodržení jejich pravidel znamená obrovské obstrukce, zdržení a eventuálně i nepropuštění psů do země a nazpět. Osvědčení na protilátky vůči vzteklině pro každého psa je samozřejmostí a očkování na vzteklinu musí být pouze na dobu jednoho roku, protože tyto východní země dvou až tříletou vakcinaci neuznávají a ihned v návaznosti na to pozbudou platnost všechna ostatní potvrzení pro cestu, včetně titrů na vzteklinu a malér je na světě. Nutno přiznat, že ačkoliv jsme absolvovali tuto trasu již poněkolikáté, nikdy se neobešlo projetí hranice a veterinární kontrola bez problémů neboť vždycky něco na hranicích vymysleli nebo zpochybnili. A to se ještě raději moc nerozšiřuji o registracích vozidel a přívěsů pro dočasný vjezd a výjezd, pochopitelně se vše odehrává v ruštině a nikdo se o nikoho nestará, jestli rozumí nebo mu je něco nejasného. Absolvování přejezdu přes obě hranice spotřebuje minimálně 5-7 hodin času! Před rokem jsme měli ke všemu ještě obrovské dilema, protože jsme se dostali do specifické situace spolu s transitní cestou a skutečně jsme nevěděli, jak správně opustit tuto zemi a přes který přechod, abychom nenarušili celní, veterinární a hraniční režim, protože příště za takovýto přečin již nebude vydáno nové vstupní visum. O tom, s čím jsme se setkali na těchto cestách, by stačilo na vydání knihy a zastánce logických souvislostí by ji ovšem neměl číst, protože mnohdy nad řadou takových věcí zůstal našinec pouze zírat v němém úžasu.
Zúčastnili jsme se této prestižní výstavy již potřetí v řadě a přestože je dojezd až na místo konání spojen s určitými obtížemi administrativního charakteru i vzdáleností, jezdíme sem skutečně rádi, protože tři dny strávené v tomto objektu rozlehlého lesoparku, kde se výstava koná, ubytovaní v komfortních srubech s krbem a s výstavním kruhem a vynikajícím stravováním přímo u nosu, to je skutečně důstojný závěr výstavní sezóny a v jistém směru i relaxace spojená s dovolenou.
Na výstavu byl pozván rozhodčí pan Rainer Mast (SV) z Německa, který posuzoval všechny třídy psů i fen po dobu dvou dnů. V sobotu odpoledne se navíc konal plánovaný německý Körung, který zmíněný rozhodčí posuzoval taktéž. Večer se pak jako obvykle konal skvělý banket a sál zase praskal ve švech. V neděli ráno ovšem v 8.00 hod. byli všichni u kruhu, jako když mávne proutkem, když začínala zkouška povahy pracovních tříd. Celkem bylo přihlášeno v pracovní třídě 34 psů a 38 fen, tzn. 72 dospělých pracovních jedinců dohromady, tj. úctyhodné číslo na dnešní dobu. Celkem bylo přihlášeno 201 zvířat ve všech třídách a kvalita všech psů opět výtečná.
Přivezli jsme s sebou na výstavu tři naše zvířata. V pracovní třídě psů byl opět PREDO Framato Rolau, v pracovní třídě dlouhosrstých fen XANTIYA lie Anne Lur a ve třídě mladých fen CHERY Framato Rolau. Doma bohužel zůstala znovu YASMIN, protože byla před odjezdem již úplně bez srsti. Na obranách i v pohybové zkoušce odvedli oba dva naši zúčastnění psi velmi slušný výkon. Ve třídě mladých už bylo na naší juniorce znát, že za celý měsíc soustavného ježdění a vystavování je už trochu unavená ale přesto získala mezi 20 vystavovanými jedinci v její třídě rovněž velice pěkné místo.

PREDO Framato Rolau - třída pracovních psů – VA 4
XANTIYA lie Anne Lur - třída pracovních fen – VA 1
CHERY Framato Rolau - třída mladých fen - s.g. 9

Výsledková listina – GOMEL 2018 – ZDE
Video - obrana - PREDO Framato Rolau - ZDE