Novinky

Klubový pohár Běloruska - 2017

Tak jako tomu bývá v poslední době každým rokem i letos jsme zavítali opět do Gomelu, druhého největšího města Běloruska, kde se na závěr sezóny ve dnech 30.9.- 1.10.2017 konala jedna z nejzajímavějších a nejprestižnějších výstav v roce, které se konají pozdě na podzim a na východ od nás. Výstavu přijel posoudit pan Heinz Scheerer ze SRN, rozhodčí SV a majitel chovatelské stanice "vom Hühnegrab". Sjíždí se sem všeobecně vždy velice silná kolekce nanejvýše kvalitních zvířat, která již předtím v tomtéž roce získala velmi vysoká umístění z řady prestižních výstav po celé Evropě a nejinak tomu bylo i letos. Většina chovatelů sem jede završit výstavní sezónu a rozloučit se s chovatelským rokem a protože výstava získává na věhlasu, konkurence se zde potkává ze všech stran a ve všech třídách, ve stále větší míře. Proto obstát dobře na této výstavě znamená zároveň získat i poměrně velkou chovatelskou výstavní hodnotu a prestiž pro své psy, kteří nějakým způsobem zde zabodovali. Letos se podařilo pořadatelům opět získat pro pracovní třídy i zadávání titulů VA, což právě loni, když tady zvítězil EMMO Framato Rolau, nebylo povoleno, vzhledem k existenci a konkurenci dvou klubů NO.

Letos jsme mohli vystavit ke své lítosti pouze dva jedince, vzhledem k tomu, že řada naších psů poskočila věkově do vyšší třídy a neměli zkoušku z výkonu či někteří byli absolutně nezpůsobilí výstavy vzhledem k nedostatečné kvalitě srsti. Tím nechci tvrdit, že u našich vystavovaných psů ta srst byla zrovna ideální ale přesto měli jakousi již takřka snesitelnou. Smůla pro vylínalého psa je vždycky v tom, že na něm může rozhodčí uvidět i tu sebemenší chybu, kterou by normálně zakryla srst. O to je dobrý výsledek cennější.

PREDO Framato Rolau, byl naším jediným zástupcem ve třídě pracovních psů a výsledek udělal vynikající. Obdržel v závěrečném hodnocení titul VA-5, čímž  se stal držitelem tohoto VA-certifikátu již ve dvou zemích Evropy. Tomu by lepší osrstění určitě mnohonásobně prospělo protože téměř od konce července právě jím téměř nedisponoval. Přesto ale závěr jeho druhé výstavní série byl skvělý a navíc obdržel i cenu za nejlepší provedenou obranu na této klubovce, z cca téměř 50 jedinců a to mne potěšilo snad nejvíce. Pes prokázal během celého roku rovněž velmi dobrou psychickou odolnost protože jenom v průběhu posledního 1 měsíce absolvoval 2 klubové výstavy spolu s kousáním, během celého tohoto měsíce bydlel a stravoval se v přívěsu, ve kterém také najezdil cca 6 tisíc km, nehledě na výstavy, tréninky a přesuny absolvované předtím.

FARIN Framato Rolau, byl na své teprve druhé výstavě, vzápětí po Itálii a umístil se v parádní konkurenci celkově na 5. místě, což vzhledem k jeho věku a přípravě je skutečně velmi slušné.