Novinky

Klubový pohár Běloruska - 2016

Speciální výstava NO - GOMEL 1.- 2.10.2016

Téměř na hranici s Ruskem, 300 km od hlavního města Minsku, ve druhém největším městě Běloruska Gomelu, se konala největší výstava sezóny v této republice. Na tuto prestižní a velmi dobře dotovanou výstavu se sjíždí větší i menší chovatelé z Polska, Běloruska, Ukrajiny a zejména z Ruska, kde se nachází v poslední době velká řada velice kvalitních a chovatelsky velice zajímavých zvířat, ať už z vlastního chovu nebo importovaných jedinců, do kterých jejich majitelé investovali nemalé peníze a ve kterých je ukrytý ohromný chovatelský potenciál zejména do budoucna a který se ale začíná ukazovat již nyní, např. na Siegerschau v Německu a Itálii. Naše chovatele může zmást skutečnost, že řada těchto chovatelských stanic má registrovány názvy v němčině, italštině či francouzštině, což si myslím není úplně v pořádku protože název CHS by měl podle mne být v mateřštině, no ale budiž, na kvalitě jejich psů jim to však nic neubírá. Např.u nás velice oblíbený VA plemeník z Německa - Willy v. Kuckucksland má majitele z Estonska, Vanos a Vitaly v. Kuckucksland z Ruska, několik německých VA fen má majitele z Ruska a Litvy, Adidas a Bond Super Agent v majetku pana H.P. Riekera (v. Bad-Boll) jsou odchováni v Bělorusku, Team Leksaid Kapitän v majetku D. Francione (d´Ulmental) je původem z Pobaltí a tak bych mohl pokračovat i dále.

Samotná výstava je pořádána na soukromém pozemku několika hektarového areálu pečlivě udržovaného lesoparku, nedaleko za městem. Ubytování je ve stylových a komfortních srubech se dvěma ložnicemi, koupelnou a společenskou místností s krbem, ve kterém personál vždy před setměním zatopí. Samotné sruby jsou poměrně daleko od sebe, takže se psi i jejich majitelé v klidu vyspí a odpočinou. K oblíbenosti této výstavy přispívá i fakt, že řada vystavovatelů to pojme i jako formu aktivního odpočinku na dovolené. Ke škodě vystavovatelů bylo pouze to, že pro tuto výstavu nebyly letos přiděleny tituly VA, které byly využity konkurenčním klubem pro jejich výstavu na jaře, nesrovnatelně menšího významu a rovněž tak i s daleko menším počtem vystavovaných psů.

Prostorná výstavní plocha je samozřejmě rovněž součástí areálu, nachází se na mýtině uprostřed vzrostlých stromů, které jí poskytují příjemný a přirozený stín. Sousedí se dvěma restauračními provozy na skutečně vysoké úrovni, s výbornou a finančně také dostupnou kuchyní, venkovní terasou a sálem, ve kterém se v sobotu pořádal velkolepý banket. Toho se zúčastnil minimálně stejný počet hostů, jako přihlášených psů. K tanci hrála živá muzika a posléze k ránu i reprodukovaná. Zajímavé bylo, že s přibývající pozdní dobou hostů nijak neubývalo, ba právě naopak a sál přímo praskal ve švech.

V neděli ráno v šest hodin ale už všichni postupně a spořádaně začali venčit psy a netrpělivě očekávali příjezd rozhodčího a figurantů, na zahájení posuzování pracovních tříd prověrkou povahy, která začínala v 8 hodin. Rozhodčího na výstavě vykonával pan Johann Mayer (SV) z Německa, majitel chovatelské stanice v.d. Jahnhöhe, který na závěr vyjádřil i svůj obdiv ke všeobecně vysoké úrovni a kvalitě předvedených zvířat. Přihlášeno a vystaveno bylo 190 psů a fen.

Proto i v souvislosti s jeho slovy mne obzvláště těší umístění našich psů, kterým se oběma podařilo zaujmout první místa ve svých třídách a tato umístění, od tohoto rozhodčího a v této konkurenci, jsou mojí osobou opravdu ceněna, zvláště pak, když museli absolvovat transport v přívěsu čítající skoro 1.700 km, vzápětí poté, co absolvovali klubovku na Slovensku před týdnem a RIWA týden před Slovenskem ještě klubovku v Itálii.

Třída pracovní psi - krátkosrstí: EMMO Framato Rolau - V 1., Vítěz třídy, CAC
Třída dospívajících feny - krátkosrstí: RIWA Framato Rolau . s.g. 1., Vítěz třídy, CAC