Novinky

Světová výstava vítězů - ULM 2017 HSZSCH

Výstavu posuzovali delegovaní rozhodčí SV z Německa, na které padla volba již zhruba tři čtvrtě roku před samotným konáním výstavy. Během sezóny tito rozhodčí také posuzovali řadu zemských výstav, kde se u nich také průběžně představovali i všichni adepti na účast na Siegerschau samotném, samozřejmě s různým úspěchem a nutno podotknout, že řadu hezkých psů jsme potom zpětně v Ulmu neviděli, v reakci na různě úspěšné jejich výsledky předtím. Nelze se divit, že počty psů a zvláště jejich kvalita na této prestižní výstavě v Německu valem klesá, protože tato prestiž je úročena zejména jejich následným okamžitým prodejem a nikoliv chovným využitím, jak by se snad někomu na první pohled mohlo zdát. Nicméně tohle je otázka každého chovatele, jestli se tomuhle přizpůsobí, či nikoliv. Ovšem i přesto se letos objevili a zúčastnili na HSZSCH určitě krevně velice zajímaví, kvalitní a zdá se i zdraví jedinci, kteří by mohli něco pozitivního do chovu přinést. Jediné, co mne opravdu ohromilo je, že při těch všech vyžadovaných obrovských nárocích a podmínkách pro psy na čelní umístění vyžadovaných z SV, se nakonec ve špičce umístí jedinci, kteří nejsou plnochrupí.

Z našich psů, pocházejících z chovatelské stanice Framato Rolau, byli přihlášeni čtyři jedinci a zúčastnili se nakonec tři.

PRIUS Framato Rolau, v majitelství pana Davida Kasla z Mariánských Lázní, se na světové výstavě vítězů představil již podruhé a ještě v daleko lepší formě, než loni. Po velice hezkém předvedení a výrazné prezentaci se umístil v pracovní třídě dlouhosrstých psů jako výborný 2., za což také panu D. Kaslovi ze srdce gratuluji a doufám, že bude mít po svém psu i náležité kvalitní potomstvo, které by využil do dalšího chovu.
ELOY Framato Rolau, se zúčastnil ve třídě mladých a prezentoval se vzhledem ke svému věku, přípravě a typu konstituce rovněž velice slušně a jeho umístění k přihlédnutí k počtu vystavovaných psů je taktéž velmi dobré. Z celkového počtu 201 přihlášených jedinců se umístil na velmi hezkém 71. místě. Jemu by bylo třeba při vystavování v té době více celkové pevnosti a suchosti, což samozřejmě vzhledem k jeho konstituci nebylo možné, není to pes zrovna ideálně do mladších tříd a myslím si, že tohle všechno musí přijít až s věkem a tréninkem. Jeho účast i jeho sestry byla veskrze důležitá kvůli postavení odchovné skupiny jeho otce, Jaxe dei Precision, který by jinak bez naší účasti nepostavil odchovnou skupiny a tím pádem by nebyl zařazen i do výběrové třídy VA, což by samozřejmě pro něj byla věčná škoda. Eloy je narozen jako jeden z prvních potomků tohoto nového VA plemeníka, proto jeho účast i jeho sestry byla tak důležitá, i když bych jinak s jejich vystavováním v tak velké konkurenci tolik nespěchal.
ESTER Framato Rolau, o její účasti platí to samé, co o jejím bratrovi a u ní ještě navíc ke všemu vylínala kompletně srst, takže si moc podobná vůči normálu skutečně nebyla. Nicméně i ona se představila velmi dobře a díky svému temperamentu a ochotě se pohybovat získala taktéž velice slušné umístění. Skončila jako 150, z celkového počtu 333 přihlášených mladých fen.