Novinky

BALTIC Sieger 2018 - BAUSKA - LATVIA (1)

Od května letošního roku, vzhledem k ostatním mým aktivitám, jsem bohužel neměl možnost se zúčastnit výstav přímo se svými psy a tato situace trvala téměř až do konce tohoto léta. Tehdy jsme konečně v závěru srpna, ve dnech 25.-26. 8.2018, zavítali do města Bauska, ležícího v těsné vzdálenosti od Rigy, hlavního města Lotyšska, kde se konal tradiční šampionát přibaltických zemí, pod názvem Baltic Sieger 2018. V tomto malém městečku jsou k německým ovčákům velmi kladně nakloněni protože tato akce se zde koná pravidelně a my jsme konkrétně zde, v tomto městečku, pobývali již podruhé. Země, ležící na břehu baltického moře až k hranicím Finska, se velmi dynamicky a viditelně rozvíjejí ekonomicky i kulturně, kdy obnovují své staré kulturní historické základy, výrazně sahající až daleko do středověku. S tím souvisí i kompletní obnova a rekonstrukce všech historických památek, včetně úplně nové dopravní sítě v zemi. Řada staveb zvláštního historického určení, jako jsou např. velké větrné mlýny, byla zrekonstruována a přebudována k novým účelům, jako je hotel s restaurací a ubytováním. V takovém podobném jsme byli ubytováni i my a musím říci, že to bylo velice příjemné a zajímavé. Díky své původní funkci stál hotel poměrně stranou od další zástavby, obklopen loukami a prostorami pro venčení a procházky se psy. Dojezd z místa ubytování na stadion trval cca 10 minut i se zaparkováním. Samotné místo konání výstavy byl osvědčený lehkoatletický stadion s tartanovou dráhou a krytými tribunami, místa pro parkování byla přímo před vchodem do sportovního areálu. Opravdu překrásné místo pro konání podobné akce.
Na výstavu se dostavili i dva rozhodčí, kteří byli pozváni vystavované psy posuzovat. Všechny třídy psů hodnotil pan Luciano Musolino (SV) z Itálie a všechny třídy fen pak posuzoval pan Karl-Heinz Zygadto (SV) z Německa. Na prověrku povahy a obrany byli rovněž pozváni tři figuranti z Německa, kteří čtrnáct dní po skončení této akce figurovali i německé Siegerschau.
Účast byla skutečně velmi početná a byly přihlášeny bezmála tři stovky psů, z téměř půlky zemí Evropy. Slavnostní večer v sobotu byl opět pořádaný formou banketu, ve velkém hotelovém komplexu, spolu s tanečním parketem, přičemž se zúčastnili dle mého názoru všichni, co dorazili na výstavu neboť spojené dva sály tzv. praskaly ve švech.
V rámci možností a výstavní připravenosti jsme vystavovali 4 psy, 3 x ve třídě pracovní a 1 x ve třídě mladých. V pracovních třídách letos bylo ve třídách fen i psů dohromady zadáno pouze pět titulů VA. Co se obran týče, předvedli všichni tři naši psi velice slušné výkony, pouze XANTIYA má své mouchy při poslušnosti a ochotě pouštět rukáv ale vše dopadlo nakonec šťastně a po třetí důrazné výzvě k ponechání figuranta na pokoji nakonec jakžtakž vždy z toho rukávu "slezla". Je třeba při této příležitosti podotknout, že pes který při chůzi u nohy na přepad uteče na figuranta nebo potom nepustí rukáv, nemůže pomýšlet na vyšší umístění, přestože odkousal s hodnocením výrazně.
Ve třídě mladých byla CHERY na svojí absolutně první výstavě a rovnou na takovéto velké, takže se v kruhu poněkud ztrácela s kontaktem na majitele a orientací. Zároveň i přechod do různě rychlých fází pohybu jí dělal z předchozích důvodů trochu problém, proto sice ztratila po statice dvě místa ale vzhledem k počtu vystavovaných fen a jejich kvalitě je konečná známka s.g. 6 velice slušná, ikdyž trochu mrzí skutečnost, že vzhledem k vlastní pramalé přípravě a výstavním zkušenostem nemohla ukázat svůj pohybový potenciál, který v ní opravdu vězí, což ovšem rozhodně není její vina. Jinak v podstatě první výstava od jara a teprve druhá letos skončila docela se slušným výsledkem.

PREDO Framato Rolau - třída pracovních psů - V 4
YASMIN Framato Rolau - třída pracovních fen - V 2
XANTIYA lie Anne Lur - třída pracovních fen - V 2
CHERY Framato Rolau - třída mladých fen - s.g. 6

Výsledková listina - BALTIC Sieger 2018 - ZDE  (pouze z 26.8.2018)

Video - obrana - YASMIN Framato Rolau - ZDE

 Fotodokumentace z této akce bude v nejbližší době následovat ...